Kapadokya kamp, yamaç paraşütü, safari ve diğer spor imkanları ile doğa sporu tutkunlarını ağırlıyor… Kapadokya sadece Peri Bacaları ile değil heyecanlı balon turları, at gezileri, karavan kampları ve doğa yürüyüşleriyle de meşhur. Konaklamalı turlarla gelen misafirler için her gün bir yeni aktivite olanağı tanıyan bu bereketli topraklar, eğlencenin merkezi oluyor aynı zamanda. Kapadokya turları ya da doğa gezileri ile şehre gelerek farklı noktalarda aktivitelerinizi yapabilirsiniz. Yapabileceğiniz aktiviteler:

Kamp

Kapadokya’da alternatif konaklama seçeneklerinden birisi de doğanın içinde yer alan kamp alanlarıdır. Özgürce tatil anlayışını benimseyenler, vadi ve kanyonların, peri bacalarının yanı başında bulunan Kapadokya kamp alanları bölgelerinde çadır kurarak tatil yapmaktadırlar. İçinde karavan parkı, çadır kiralama, duş, yeme içme temini gibi hizmetlerin bulunduğu bu alanlar, özellikle gençler ve turistler tarafından tercih edilmektedir. Kapadokya kamp alanları çadır kiralarının 15 TL’den başladığı alanlarda karavan kiraları ise değişkendir. Kapadokya kamp alanları:

 • Ada Camping
 • Berlin Camping
 • Dilek Camping
 • Kapadokya Kamp
 • Mercan Camping
 • Panorama Kamp
 • Kaya Kamp
 • Çiftlik Kamp
 • Koru Mocamp
 • Özer Kamping
 • Kaya Camping Karavan
 • Dinler Camping

Dağ ve Doğa Yürüyüşü

Kapadokya doğa yürüyüşü aktiviteleri ile cennet coğrafyayı keşfe çıkın… Erciyes ve Hasan dağlarında yaşanan volkanik patlamalar sonucu ortaya çıkan volkanik tüflerin zamanla aşınması ile oluşan vadiler, yürüyüş turizmi açısından son derece uygundur. Göreme ve çevresinde doğal ve kültürel amaçlı yürüyüşler için kullanılan patikalar mevcuttur. Ayrıca yürüyüş yapabileceğiniz Kapadokya yürüyüş parkurları:

 • Kızıl vadi ve Güllü dere: Bölgenin en gün batım noktası Kızıl vadi trekking grupları için ideal bir nokta. Kılıççılar vadisinin yamaçlarından geçerek ulaşılan bölgede bol bol Kapadokya fotoğrafları çekme imkanı da var.
 • Güvercinlik vadisi: Güvercinlikler, su kanalları ve mağara tünelleri gezilir. Uçhisar kasabasına uğrandıktan sonra Bağlıdere’de üzüm bağları ve meyve ağaçları arasından yola devam edilir.

Ayrıca İç Anadolu’nun tipik engebeli yapısına sahip olan Kapadokya’da köyleri gezmek, çarşı ve yakın ilçeleri görmek için de yürüyebilirsiniz.

Bisiklet Turları

kapadokya bisiklet turlarıKapadokya bisiklet turları aktivite arayanların tatilini renklendiriyor. Deneyimli rehberler eşliğinde yapılan bisiklet turları için çeşitli güzergahlar belirleniyor. Ayrıca yarışmalar da düzenleniyor. Bölgenin kayalık yapısına uygun zorlu parkurlarda yapılan bisiklet turları ile tatilciler farklı bir deneyim yaşıyorlar. Kapadokya bisiklet turları:

 • Uçhisar
 • Kalaba
 • Hacıbektaş
 • Gülşehir
 • Nevşehir
 • Ihlara mevkiinde yapılırken bu etaplarda sporcular yarışır.

Jeep Safari

Peri Bacalarının arasındaki parkurlarda cipler ile safari turları düzenlenir. Ihlara vadisi ve Güvercinlik mevkiilerinde heyecanlı bir atmosferde gerçekleştirilen etkinlikler kimi dönem yarışlar halinde düzenlenir. Kapadokya turları etkinlikerinden biri de Jeep Safari olabilir.

Yamaç Paraşütü

2010 yılında Kapadokya’da yamaç paraşütü şampiyonası düzenlenmesine karar verilmiştir. Ancak o dönemlerde yapılan deneme uçuşlarında arazi ve hava şartları uygunluk göstermemiştir. Ancak günümüzde bu etkinliğin yapıldığı 3 bölge var.

 • Ürgüp – Aksalur tepesi
 • Uçhisar
 • Göreme iyileştirme çalışmaları sonucu hava durumuna bağlı olarak yamaç paraşütüne izin vermektedir.

Atlı Doğa Yürüyüşü

kapadokya güzel atlar diyarı“Güzel Atlar Diyarı” olan Kapadokya’da atlı doğa yürüyüşleri düzenleniyor. Özellikle yabancı turistlerin ilgi gösterdiği bu etkinlikte yeni başlayanlar için binicilik dersleri de verilmektedir. Vadileri ve köyleri kapsayan gezilerle at sırtında bu tarih ve kültür kentini görebilecek, keyifli bir deneyim yaşayacaksınız.

Bitki ve Hayvan Gözlemciliği

Nevşehir’e bağlı Kapadokya genellikle orman örtüsünden yoksundur. Bitki olarak sizleri üzüm bağları ve buğday tarlaları karşılar. Bitki ve hayvan gözlemciliği etkinlikleri ile yürüyüş yolları ve ormanlık alanlar boyunca karşınıza çıkacak yeni bitki türleri ile karşılaşabilirsiniz. Taşlık ve kayalık kesimlere çok iyi uyum sağlayabilen keklik tüm ilde görülür. Vadi boylarında tilki, tavşan, sansar ve kokarca ile vadi tabanlarına inen kayalıklarda güvercinleri gözlemleyebilirsiniz. Kapadokya muhteşem coğrafi zenginlikleri ile sınırsız aktivite olanağı sunuyor. Kapadokya turları ile hemen bölgeyi keşfe çıkabilirsiniz…

Yorumlar

 1. seyhan
  03/20/2014 14:00
  Cevapla

  doğa ve macera tutkularının gözü kapalı gidebileceği biryer.

 2. Engin Çağdaş
  06/18/2014 15:55
  Cevapla

  Kapadokya’ya geldiğimde hemen Jeep safari ve yamaç paraşütü yapıyorum. Başka yerlerde de yapılsa en güzeli burada.

 3. Gül
  07/09/2014 11:16
  Cevapla

  Kapadokya’da bir çok aktiviteye katılabilirsiniz. Ben yürüyüş yapmıştım çok güzeldi. Kapadokya’da yürüyüş yapmanın keyfi bir başka güzel oluyormuş. Bol bol fotoğraflar çektim kendime anılar bıraktım her şey oldukça güzeldi. Pişman olmadığım bir tatil oldu bence herkes en az bir kez olsun gelmeli bu cennete

 4. Ozan Genç
  11/19/2014 20:12
  Cevapla

  Kamp yapmak için ideal bir yermiş burası. Birkaç yer araştırıyorum. Önerileriniz varsa paylaşabilir misiniz?

 5. Zarife Ada
  02/28/2015 20:12
  Cevapla

  Ben bisiklet kullanmak için bir grup arkadaşımla geldim buraya. Zorlu parkurlar ve insanı çok heyecanlandırıyor burası.

 6. Gülden
  04/10/2015 12:13
  Cevapla

  Bisiklet kullanmak için gelmiştik Kapadokya’ya daha sonra kamp yapmaya da karar verdik. Doğa dolu bir tatil oldu bizim için. Çok güzel manzaralar gördük ve fotoğraflarını çektik. Her şey pişman olmayacağımız kadar çok iyiydi. Tekrar gelmeyi düşünüyoruz.

 7. Nazlı Altınkara
  06/01/2015 23:10
  Cevapla

  Merhabalar. Kamp yapmak için araştiriyordum hoşuma gitti burasi. Bisiklit kullanmak için oradan bulabilirmiyiz Bisiklit. Birde yeme içme nasıl oluyor. Bilgi verebilirmisiniz .Lütfen

Sen de Yorum Yaz

Kapadokya turuna katılmış veya katılmak isteyen tatilciler kendi görüşlerini yazarak Kapadokya turuna katılacak misafirlerle deneyimlerini paylaşabilirler. Turlara katılmış misafirler yorum ve şikayetlerini yazarak hizmet kalitesinin yükseltilmesine katkı sağlayabilirler.