Kapadokya turları öncesinde bölgenin hava durumu hakkında bilgi sahibi olmanız yararınıza olacaktır. Yolculuğa çıkmadan evvel bavulunuza neleri koyacağınızı belirlemeniz için bölgenin iklimini ve sıcaklık değerlerini bilmelisiniz.

Kapadokya hava durumu genel İç Anadolu özellikleri ile değişkenlik gösterir. Nevşehir iline bağlı olan Kapadokya’da karasal iklim görülür. Tipik olarak yazlar sıcak ve kurak, kışlar da soğuk ve sert geçer. Senenin 70 gününde sıcaklık 0 (sıfır) °C’nin altında ve 20 gün +30°C’nin üstünde seyreder. Ani hava değişimlerinin görülmediği yörede yağışlı günlerin sayısı da azdır.

Kızılırmak vâdisinden uzaklaşıldıkça soğuğun arttığı görülür. Sıcaklığın – 28 Cile +40°C arasında seyrettiği Kapadokya sıcaklık değerleri karlı gün sayısının fazla olması nedeniyle dengesizlik gösterir.

Hava durumu olarak yaz kış açık seyreder. Yörede yağışlar kış ortasında kar şeklinde olurken bahar zamanları yağışlı havanın etkisine girer. Yıllık ortalama sıcaklık 12 derece civarındadır.

Bitki örtüsü

Kapadokya bitki örtüsü bakımından zayıftır. Orman ve fundalıklar yok denecek kadar azdır. Step görünümünde bozkırlar, Kızılırmak Vâdisi’nde söğüt, kavak ve selvi ağaçları bulunur. Çayır ve meralar % 28 ve ekili-dikili alanlar % 69’dur. Yaz aylarında sapsarı bir görüntü hakimdir.

 

Kapadokya Ortalama Hava Sıcaklıkları

Kapadokya sıcaklık değerleri yıl boyu değişkenlik gösterir. Gece – gündüz arasındaki fark fazladır. Bu nedenle Kapadokya turları ile bölgeye gelecekseniz yaz aylarını tercih etmenizi öneririz. Yanınızda yine de kalın giysiler, yürüyüş ayakkabıları, güneş kremi, güneş gözlüğü, dudak nemlendiricisi getirmenizde yarar var. Çünkü gündüzleri sıcaklık 30 dereceyken, geceleri yarı yarıya inebilmektedir.

Yılın büyük bir bölümü Kapadokya hava durumu 0’ın altında seyreder. Karlarla kaplanan Kapadokya manzarasının güzelliğine tanık olmak isteyenler kışın da kaya otelleri ziyaret edebilirler. Yaz mevsiminde ise sabah saatlerinde soğuk olan hava, öğlene doğru iyice ısınarak sizi zorlayabilir. Temkinli davranmanızda yarar var. Yıl boyu Kapadokya sıcaklık ve yağış değerleri:

  • Kış aylarında ortalama 0 derece.
  • Yaz aylarında ortalama 20 derece.
  • Yılık sıcaklık ortalaması 10 – 12 derece.
  • Senelik yağış miktarı ortalama 388-353 mm arasındadır.

Keyifli bir Kapadokya turu için bavulunuzu iyi hazırlayın, her hava koşuluna karşı tetikte olun…

Dilerseniz Kapadokya gezilecek yerler sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Sen de Yorum Yaz

Kapadokya turuna katılmış veya katılmak isteyen tatilciler kendi görüşlerini yazarak Kapadokya turuna katılacak misafirlerle deneyimlerini paylaşabilirler. Turlara katılmış misafirler yorum ve şikayetlerini yazarak hizmet kalitesinin yükseltilmesine katkı sağlayabilirler.