Kapadokya gece hayatı son yıllarda hareketlenmeye başlamıştır. Özellikle Kapadokya turları ile gelen turistler için eğlence organizasyonları düzenlenmektedir.

Bölgenin çok sayıda turist alması, burada eğlence ihtiyacını ön plana çıkarmış, yöresel gece hayatı oluşmasını sağlamıştır. Yüzlerce otelin kendi kafe ve restoranlarında müzik ve eğlence hizmetini sunmasının dışında özellikle Ürgüp, Göreme ve Avanos’ta birçok disko ve yerel bar bulunmaktadır. Kapadokya eğlence mekanları modernleşen yapıları ile ihtiyaçları karşılamaktadır.

Kapadokya gece hayatı dendiğinde Kapadokya’da ilgi çeken mekanlar ise Türk gecesi yapılan restoranlarla şarap evleridir. Ürgüp, Göreme ve Avanos çevresinde gidebileceğiniz bu mekanların sayısı 20’ye yakındır. Yerli turistlerin dışında yabancı ziyaretçiler bu eğlence şeklini daha çok benimsemiştir.

Türk Geceleri İle Geleneksel Eğlenceler

Kapadokya Türk geceleri için düzenlenen organizasyonların ünü tüm Türkiye’ye ulaşmıştır.

Birçok Kapadokya restoranı, özellikle turistleri çekmek adına, Türk kültüründen örnekler sunulan bir gece düzenler. Kapadokya yemekleri eşliğinde yer sofralarında oturulup, kuzu çevirme yendiği, rakı ve şalgam içilip, çayda çıra oynandığı, dansözlerin dans ettiği ve yöresel kıyafetler giyildiği bir eğlence düzenlenir. Kapadokya Türk gecesi yemeksiz de düzenlenebilir.

Genel olarak Türk gecesi eğlencesi 20.00’de başlar 23.00’da sona erer. Fransa, Almanya, Belçika, Hollanda’dan gelen gruplar ile Japonya, Kore, Çin, Tayvan ve bazı Uzak Doğu ülkelerinden turistlerin ilgisini daha çok etkinlik yılın 365 günü düzenleniyor.

Türkiye’nin farklı coğrafyalarını temsil eden zeybek, horon, halay gibi geleneksel oyunlar sergileniyor, kına geceleri canlandırılıyor. Yeme içmenin önemli bir yer edindiği Kapadokya eğlenceleri için özel menüler hazırlanıyor.

Örnek Bir Türk Gecesi Menüsü

kapadokya türk gecesi

Yemeksiz:

 • Dört çeşit soğuk meze + Meyve + Lokum+ Kuru Yemiş + Limitsiz Alkollü ve Alkolsüz içecekler (Yerli)
 • SEMA gösterisi (iki selamlık) + Fasıl + Canlı Müzik eşliğinde çeşitli yörelerden FOLKLÖR ve Animasyonlar
 • ORYANTAL
 • Seans aralarında ve program sonunda hareketli müzikler

Yemekli:

 • On çeşit soğuk meze + Sigara Böreği + KUZU Fırın + Meyhane Pilavı + Tatlı + Meyve + Çerez + Limitsiz Alkollü ve Alkolsüz içecekler (Yerli)+Elma çayı servisi.
 • SEMA gösterisi (iki selamlık) + Fasıl + Canlı Müzik eşliğinde çeşitli yörelerden FOLKLÖR ve Animasyonlar
 • ORYANTAL
 • Seans aralarında ve program sonunda hareketli müzikler.

Sema Gösterileri İle Aydınlanan Geceler

Kapadokya Türk geceleri içinde bir bölüm olan sema gösterileri bilindiği üzere Türk tarihinin ve inançlarının bir parçası olup manevi bir yolculuğu temsil etmektedir. Mevlana’nın öğretisinden yola çıkılarak gelişen, 7 bölümden oluşan ve her bölümün ayrı bir anlamı olan etkinlik Kapadokya’da her akşam düzenli olarak yapılmaktadır.

Türk geceleri sema gösterisi kayadan oyma mekanlarda, otel teraslarında ve bahçelerinde düzenlenir ve yaklaşık 1 saat sürer. yabancı turistlerin özellikle ilgisini çeken sema gösterileri için önceden rezervasyon yaptırmakta fayda var.

Neyin sakinleştirici ve dinlendirici sesi ile manevi bir yolculuk sizi bekliyor. Kapadokya turları sema gösterisi izleme deneyimini siz de yaşayın…

Meşhur Şarap Evlerini Ziyaret Edin!

kapadokya turlarıKapadokya denince akla ilk gelenler bağcılık ve şarapçılıktır. Yöreye özgü Emir üzümlerinden üretilen beyaz şarapların kalitesinin ünü ülkemizi aşmıştır. 1980’li yılların başlarında ilk kez Doluca’nın çıkardığı Nevşah şarabı ile adını duyurmuştur. Kapadokya şarap evleri de turların gözde mekanlarındandır.

Turunuzun en önemli ayaklarından birini oluşturacak olan şarap evi gezileri ile farklı renkte ve lezzette çeşit çeşit şarabı tatma fırsatı bulacaksınız.

Erciyes Dağı, Hasan Dağı ve Melendiz Dağı gibi üç önemli yanardağın püskürttüğü lavlar sayesinde oluşan tüflü topraklar, hem iyi üzümler yetişmesini s hem de asma bitinin yok edilmesini sağlamıştır. Ayrıca kayaların oyulması ile oluşturulan yaşam alanları bu ürünlerin serin bir şekilde saklanmasını sağlamıştır. Kapadokya şarap evleri içinde en meşhur olanlar:

 • Asımın Yeri
 • Kocabağ Şarap Evi
 • Turasan Şarap Evi
 • Mahzen Şarap Evi Ürgüp

Kapadokya turu sizlere Kapadokya gece hayatını ve eğlence kültürünü yakından tanıtacak. Yaz – kış fark etmez Kapadokya’yı ziyaret etmek istiyorsanız hemen yerinizi ayırtın.

Yorumlar

 1. merve
  03/20/2014 13:42
  Cevapla

  ilginç bir gece hayatına sahip.hertelden çalınıyor.gece kulüpleri discolarda mevcut türk kültürü eylencesi de mevcut.gençlerede yaşlılarada hitap edecek bir gece hayatına sahip

 2. Feride Açık
  06/18/2014 15:51
  Cevapla

  Sema gösterilerini izlemek çok keyifli burada. Yine de gece hayatını sınırlandırmamak gerek. İsteyen istediği şekilde eğleniyor.

 3. Kenan
  07/09/2014 10:58
  Cevapla

  Türk Gecesi Menüsü gerçekten oldukça güzel. Farklı müziklerle eğlenebildiğimiz ve yöremizin belki de hiç duymadığımız müzikleri ile farklı bir gece geçirebiliirsiniz. Geceleri oldukça güzel olan bu cennette gönlünüzce eğlenebilirsiniz. Harika bir atmosferi var muhteşem bir eğlencesi var herkese tavsiye ederim bence kesinlikle gelinmesi gereken bir yer.

 4. Betül Yumak
  08/12/2014 13:21
  Cevapla

  Gündüz o kadar yoğun bir programla şehri gezdik ki sakin bir akşam geçirmek istedik. Yine de aklımız düzenlenen etkinliklerde kaldı. İki akşam boyunca farklı farklı etkinliklere katılmaya çalıştık. Çok güzeldi.

 5. Şermin
  09/03/2014 13:33
  Cevapla

  Farklı eğlence anlayışı ile ağırladı bizleri Kapadokya. Her ne kadar gündüz çok gezmekten yorulmuş olsak bile akşamları bu farklı eğlencelere katılmadan edemedik. Muhteşem bir tatil oldu bizler için.
  Ayrıca şarap evleri de oldukça güzeldi görülmesi gereken yerlerin başında geliyor diyebilirim.

 6. Mesut Hayal
  10/18/2014 9:20
  Cevapla

  Şarap, şarap ve yine şarap… tüm gece boyunca buranın meşhur şaraplarının tadına baktım. Çok lezzetliydi ve geceyi çok daha romantik yaptı.

 7. Pınar
  05/04/2015 0:00
  Cevapla

  Rüya gibi bir geceydi kesinlikle harikaaaa ötesiiii hiçbiryerdeyok böyle bir gece

 8. Kader AKTAŞ
  10/05/2015 17:12
  Cevapla

  Çok güzel etkinliklerle kesinlikle eğlencenin tadına varabileceğiniz bir yer.

Sen de Yorum Yaz

Kapadokya turuna katılmış veya katılmak isteyen tatilciler kendi görüşlerini yazarak Kapadokya turuna katılacak misafirlerle deneyimlerini paylaşabilirler. Turlara katılmış misafirler yorum ve şikayetlerini yazarak hizmet kalitesinin yükseltilmesine katkı sağlayabilirler.